Контакт-центр (0512) 777-104
 
Контакт-центр (0512) 777-104

До уваги клієнтів

11.12.2018 / 16:30

Для клієнтів ПАТ «Миколаївгаз» без лічильників знову діють обґрунтовані норми споживання газу

Рішенням Верховного суду України для споживачів, у яких не встановлені газові лічильники, з 1 листопада змінені норми споживання газу. Це торкнеться близько 10% (35 тис.) споживачів в Миколаївській області, які продовжують використовувати газ без приладів обліку. Нові розрахунки споживання вже вказані в квитанціях за сплату за газ в листопаді.
Встанови газовий лічильник - сплачуй за реально використаний газ! Встанови газовий лічильник - сплачуй за реально використаний газ! ФОТО: ПАТ "Миколаївгаз"

27 листопада 2018 року Верховний суд України скасував дію норм споживання газу без лічильників, які були затверджені постановами Кабінету міністрів №203 і 204 від 23 березня 2016 року. Ці постанови визнані протиправними та нечинними з моменту їх прийняття через порушення регламенту при затвердженні, а також відсутність будь-яких обґрунтувань і розрахунків. Тому вступили в силу попередні норми.

Категорія споживання газу

Норми, які були визнані судом незаконними

Норми, що діють з листопада 2018р.

Плита газова
при наявності централізов. гарячого водопостачання

3,3

9,8

Плита газоваа
при відсутності централізов. гарячого водопостачання

5,4

18,3

Плита газова
і газовий водонагрівач

10.5

23.6

Верховний суд вирішив, що колишні норми були необґрунтованими. Практика показала, що занижені норми не стимулювали споживачів до встановлення лічильників газу та раціонального використання енергоресурсу.

Що стосується перерахунку обсягів споживання за попередні періоди, коли застосовувалися занижені норми, що стали нелегітимними, то ця проблема вимагає врегулювання з боку Кабінету Міністрів. В Особистих кабінетах клієнтів ПАТ «Миколаївгаз» інформація про неоплачені обсяги за період 2015-2018 рр. наведена виключно інформаційно.

Науково-статистичні дослідження споживання газу, а також фактичні дані вказують на те, що норми, які діяли до 1 листопада 2018 року, були майже в 3 рази нижче реального споживання.

Експерти USAID в рамках проекту «Реформа міського теплопостачання в Україні» використовували дані по 55 тис. домогосподарствам. Останній комплексний аналіз обсягів споживання газу було проведено Науково-дослідним інститутом по газопостачанню, теплопостачанню та благоустрою міст і сіл України (УкрНДІінжпроект) в 2018 році - і результати показали, що в залежності від газових приладів, що використовуються, споживачам необхідно в 2,5-3 рази більше газу, ніж передбачено нормами.

«Скасовані норми не відповідали реальності і не забезпечували достовірний облік газу. Доказом цього є відмови споживачів від встановлення приладів обліку за рахунок газорозподільної компанії. Наприклад, за 11 місяців 2018 року майже 4,5 тисячі споживачів газу, у яких встановлені два газових прилади - плита і колонка - відмовилися допускати газовиків до своїх домівок для установки приладів обліку», - розповідає комерційний директор ПАТ «Миколаївгаз» Сергій Щербаков.

Таким чином, подальше використання необґрунтованих норм унеможливлювало виконання вимог Закону України «Про комерційний облік природного газу» в частині 100% забезпечення споживачів лічильниками газу. У свою чергу, при відсутності лічильників газу були відсутні і стимули для економії блакитного палива.

Незважаючи на відмови споживачів, ПАТ «Миколаївгаз» в поточному році змогло встановити майже 5 тис. Безкоштовних приладів обліку населенню в рамках інвестпрограми - 4,7 тис. у тих домоволодіннях, де користуються тільки плитою, і лише 265 там, де встановлені плита і колонка . Ще 864 лічильника споживачі газу встановили за свій рахунок.

За даними Асоціації газового ринку, відміна занижених норм стане стимулом для установки приладів обліку та економії блакитного палива по Україні в обсязі близько 380 млн.куб.м газу на рік.

Джерело: